Економија и политика

„Витаминка“ меѓу водечките компании во кондиторската индустрија на саемот ИСМ во Келн, Германија

Прилепската компанија „Витаминка“ својот асортиман го претстави на саемот ИСМ Келн, Германија, што е еден од најголемите и најважни настани за кондиторски производи и закуски. За најголемиот македонски производител во прехранбената индустрија, присуството во Келн […]

Економија и политика

МКарта – признание на симболичен начин за успешни македонски граѓани од дијаспората

Централниот совет на Македонците во Германија ја поздрави идејата за воспоставување ‘МКарта’ што ја доделува министерот за надворешни работи, Бујар Османи, како картичка за идентификација на успешни македонски граѓани од дијаспората. Претседателот Кленкоски нагласи дека […]

Економија и политика

Натурализација- Колку тежок е патот до германски пасош?

Семафорската коалиција* планира да ги олабави барањата за натурализација. Кој може да се натурализира во Германија? Колку луѓе го прават тоа? Како е во другите земји? И дали натурализацијата помага во интеграцијата? Интеграцијата на Медиумски […]

Економија и политика

Отворена трибина на тема „Разновидност и учество во бизнисот и политиката“ со потпретседателката на Бундестагот Ајдан Озогуз и поранешната берлинска сенаторка Дилек Калајчи

Здружението на мигрантската економија (VMW) организираше отворена трибина на тема „Различноста и учеството во бизнисот и политиката“ во германскиот главен град Берлин, на која присуствуваа околу 50 гости во центарот за стручна обука BWK во […]

Економија и политика

Канцеларот Шолц го крши меѓународното право?

Ако се согласува со бугарските барања, Олаф Шолц флагрантно го прекршува меѓународното право, пишува македонскиот дневен весник „Нова Македонија“ во изданието од 14 јуни 2022 година. “Германски канцелар и неуспешен ЕУ-алхемичар” Автор: Сашо Таневски, Фото: […]