Култура и историја

Германија им оддаде почит на жртвите на нацизмот

Комеморација на холокаустот во Бундестагот Германскиот канцелар Олаф Шолц потсети на историската одговорност на Германија за убиството на милиони Евреи во нацистичката ера, за време на комеморациите за жртвите во неговата земја. „Страдањето на 6 […]

Економија и политика

МКарта – признание на симболичен начин за успешни македонски граѓани од дијаспората

Централниот совет на Македонците во Германија ја поздрави идејата за воспоставување ‘МКарта’ што ја доделува министерот за надворешни работи, Бујар Османи, како картичка за идентификација на успешни македонски граѓани од дијаспората. Претседателот Кленкоски нагласи дека […]

Соопштенија

Средба со Томас Хакер, пратеник во Бундестагот

Заменик-претседателот Горан Николоски и членот на Советодавниот одбор Симона Лупу се сретнаа со пратеникот во Бундестагот, г-дин Томас Хакер, преку видео конференција. Пратеникот Хакер го информираше одборот за моменталниот статус на преговорите за членство во […]