Соопштенија

Отворено писмо до канцеларот Олаф Шолц во врска со преговарачката рамка за Македонија

Почитуван господине Сојузен канцелар Шолц, Во врска со понатамошниот тек на преговорите за членство на Република Македонија[1] во ЕУ би сакале да Ве информираме за актуелната состојба и притоа да го изнесеме нашето гледиште. Не […]

Соопштенија

Честит 11 Октомври, Ден на народното востание на македонскиот народ

Централниот совет на Македонците во Германија на сите граѓани на Македонија и на Македонците ширум светот им го честита државниот празник 11 октомври, Денот на народното востание на македонскиот народ. На овој ден пред точно […]

Календар на активности и настани

Симон Трпчески со концерт на класична мусика на 6-ти октомври во Мајнц

Со Симон Трпчески започнува новата сезона од популарниот концертен серијал “SWR2 INTERNATIONALE PIANISTEN” Симон Трпчески родум Македонец комбинира моќна виртуозност и експресивен израз на сцената со добра нотка на харизма. Како страстен амбасадор на културното […]

Разно

Централниот cовет на Македонците во Германија на сите Македонци им го честита Eвропскиот ден на јазиците

Централниот совет на Македонците во Германија по повод одбележувањето на 26-ти септември, Европскиот ден на јазиците, упати честитка до сите Македонци со порака да го зачуваат македонскиот како мајчин јазик, бидејќи, како што посочува, тоа […]

Култура и историја

8-ми септември – Ден на независноста на Македонија

Ден на независноста на Македонија е државен празник кој се празнува во Македонија на 8 септември. Празникот популарно е наречен и 8-ми Септември. Празникот ја означува сувереноста, независноста и самостојноста на Македонија и македонскиот народ. […]

Култура и историја

Средба со проф. д-р Нада Бошковска

Горан Николоски, заменик-претседател на Централниот совет на Македонците во Германија  се сретна со проф. д-р Нада Бошковска, редовен професор по источноевропска историја на Катедрата за историја на Универзитетот во Цирих и претседател на Експертскиот совет […]

Култура и историја

Македонија го слави Денот на Републиката – Илинден

Денот на Републиката е голем државен празник на Република Македонија. Се прославува на 2 август, кој е исто така и голем верски празник — Илинден, во чест на пророкот Св. Илија — според јулијанскиот календар. […]

Соопштенија

Честит Илинден – симбол за македонската борба за слобода и темел на државноста

Почитувани Македонци и Македонки во Република Македонија и насекаде во светот, од име на Централниот Совет на Македонците во Германија  најсрдечно Ви го честитаме Денот на Републиката, втори август и двата историски Илиндена, 120 години […]

Разно

МАКЕДОНИСИМО – концерт на Симон Трпчески и пријателите на 3 август 2023 година во Мајнц

„Македонисимо“ концерт на Симон Трпчески и пријателите во Мајнц, покраина Рајнска област-Пфалц Македонскиот пијанист Симон Трпчески, родум од Скопје, веќе беше прославен од меѓународната публика на големи концерти со познати оркестри. Заедно со своите пријатели, […]

Култура и историја

Скопје одбележува 60 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации одбележува 60 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, кога животот го загубија 1 070 лица, а 3 000 беа повредени. На 26 јули 1963 година во пет […]