Разно

Важни информации за законскиот рок за замена на важечките патни документи

Амбасадата во Берлин информира дека законскиот рок за замена на важечките патни документи со старото уставно име на Македонија истекува на 12-ти февруари 2024 година. Согласно промените на Законот за патни документи, важечките патни документи […]

Економија и политика

„Витаминка“ меѓу водечките компании во кондиторската индустрија на саемот ИСМ во Келн, Германија

Прилепската компанија „Витаминка“ својот асортиман го претстави на саемот ИСМ Келн, Германија, што е еден од најголемите и најважни настани за кондиторски производи и закуски. За најголемиот македонски производител во прехранбената индустрија, присуството во Келн […]

Разно

Симпозиум за Меѓународниот ден против расизмот во Црвеното градско собрание во Берлин

Канцеларијата на Берлинскиот Сенат и Берлинскиот државен центар за граѓанско образование поканија по повод Меѓународниот ден против расизмот на 21 март 2023 година на настанот „Перспективна критика на расизмот – Берлинското урбано општество заедно против […]

Разно

Интервју со Валентина Переска од Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија

На интернационалната туристичка берза (ИТБ) 2023 во Берлин нашиот член на Управниот одбор, Роберт Пирковски се сретна со г-ѓа Валентина Переска од Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија. Р.П.: Голем поздрав […]

Разно

Македонецот Киро Стоилов почина на само 56 години

Длабоко сме шокирани и тажни од смртта на Киро Стоилов, кој со децении е примерен застапник на македонската заедница во областа Штутгарт. Изразуваме искрено сочувство до семејството на Киро Стоилов. И посакуваме сила и поддршка […]

Култура и историја

40 години од побратимувањето на градовите Нирнберг и Скопје

Нирнберг има едно од најинтензивните градски партнерства со македонскиот главен град Скопје – и слична судбина од 20 век: стариот град на Нирнберг бил повеќе од 90 отсто уништен во Втората светска војна, додека пак […]

Економија и политика

Натурализација- Колку тежок е патот до германски пасош?

Семафорската коалиција* планира да ги олабави барањата за натурализација. Кој може да се натурализира во Германија? Колку луѓе го прават тоа? Како е во другите земји? И дали натурализацијата помага во интеграцијата? Интеграцијата на Медиумски […]

Економија и политика

Отворена трибина на тема „Разновидност и учество во бизнисот и политиката“ со потпретседателката на Бундестагот Ајдан Озогуз и поранешната берлинска сенаторка Дилек Калајчи

Здружението на мигрантската економија (VMW) организираше отворена трибина на тема „Различноста и учеството во бизнисот и политиката“ во германскиот главен град Берлин, на која присуствуваа околу 50 гости во центарот за стручна обука BWK во […]

Разно

Окружната канцеларија Фридрихсхајн-Кројцберг од Берлин бара персонал во работната област „Специјалистички оддел за различност и заедништво“

Почитувани заинтересирани и волонтери, Областа Фридрихсхајн-Кројцберг во Берлин бара персонал во подрачјето  „Специјалистички oддел за различност и заедништво“. Детали за огласот за вработување можете да најдете на следниот линк: https://www.berlin.de/karriereportal/stellensuche/Fachstelle-fuer-Diversitaet-und-Miteinander-mwd-de-j32649.html (Периодот за аплицирање е истечен […]

Култура и историја

55 години од збратимувањето на градовите Дрезден и Скопје

На 6 ноември 1967 година во Дрезден е потпишан договорот за збратимување на градот со град Скопје. Со тоа македонскиот главен град стана четвртиот збратимен град со Дрезден, по Санкт Петербург, Ковентри и Бреслау. Повеќе […]