Култура и историја

Македонска историја на германски: Првите примероци од ‘Создавањето на независна Република Македонија’

Првите примероци од книгата „Создавањето на независна Република Македонија“ од д-р Дејан Маролов и Оливер Митев, која ја финансиравме од Централниот Совет на Македонците во Германија за да се преведи и на германски јазик, беа […]

Култура и историја

8-ми септември – Ден на независноста на Македонија

Ден на независноста на Македонија е државен празник кој се празнува во Македонија на 8 септември. Празникот популарно е наречен и 8-ми Септември. Празникот ја означува сувереноста, независноста и самостојноста на Македонија и македонскиот народ. […]

Култура и историја

Средба со проф. д-р Нада Бошковска

Горан Николоски, заменик-претседател на Централниот совет на Македонците во Германија  се сретна со проф. д-р Нада Бошковска, редовен професор по источноевропска историја на Катедрата за историја на Универзитетот во Цирих и претседател на Експертскиот совет […]

Култура и историја

Македонија го слави Денот на Републиката – Илинден

Денот на Републиката е голем државен празник на Република Македонија. Се прославува на 2 август, кој е исто така и голем верски празник — Илинден, во чест на пророкот Св. Илија — според јулијанскиот календар. […]

Култура и историја

Скопје одбележува 60 години од катастрофалниот земјотрес

Скопје денеска со повеќе активности и манифестации одбележува 60 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година, кога животот го загубија 1 070 лица, а 3 000 беа повредени. На 26 јули 1963 година во пет […]

Култура и историја

Одбележување на “Ден на Св. Методиј” 2023 г. во Елванген

Градот Елванген во германскатa сојузна покраина Баден-Виртемберг по 53-ти пат го слави Денот на Свети Методиј Градоначалникот на Елванген, г-ин Михаел Дамбахер, го одбележа Денот на Свети Методиј, кој заедно со неговиот брат Свети Кирил […]

Економија и политика

„Витаминка“ меѓу водечките компании во кондиторската индустрија на саемот ИСМ во Келн, Германија

Прилепската компанија „Витаминка“ својот асортиман го претстави на саемот ИСМ Келн, Германија, што е еден од најголемите и најважни настани за кондиторски производи и закуски. За најголемиот македонски производител во прехранбената индустрија, присуството во Келн […]

Култура и историја

“Ревизијата е второ име за фалсификување на историјата”

од Јасминка Павловска, „Нова Македонија“ (Ед. бр. 25770) – 10.03.2023 Историографијата бележи несоборливи докази за депортирањето на македонските Евреи Ноќта меѓу 10 и 11 март 1943 година е критичната временска отсечка, означена како трагичен настан […]

Култура и историја

По повод 80 години од депортацијата на македонските Евреи во логорот Треблинка

Во Битола, Штип и Скопје од 9 до 12 март ќе се одбележуваат 80 години од 11 Март – Денот на депортацијата на 7144 македонски Евреи во логорот на смртта Треблинка. 11 Март побудува длабоки […]

Култура и историја

Германија им оддаде почит на жртвите на нацизмот

Комеморација на холокаустот во Бундестагот Германскиот канцелар Олаф Шолц потсети на историската одговорност на Германија за убиството на милиони Евреи во нацистичката ера, за време на комеморациите за жртвите во неговата земја. „Страдањето на 6 […]